Belka
Środa, 2 Października 2024   imieniny: Sława, Dionizy, Teofil
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

73. rocznica wybuchu II wojny światowej

Data publikacji: 2012-09-04, Data modyfikacji: 2012-09-13
A A AWydrukDrukuj  
 
73. rocznica wybuchu II wojny światowej

Dzień 1 września jest dla Narodu Polskiego dniem szczególnym. Z jego początkiem, w roku 1939 rozpoczął się największy dotychczas konflikt zbrojny, który odcisnął wieloletnie piętno na obywatelach naszego kraju. Co roku w wielu miejscowościach upamiętnia się ten dzień szczególną ceremonią. W Gryfinie miała ona miejsce 3 września, na terenie Cmentarza Komunalnego, przy pomniku Golgota Wschodu.

W ceremonii wzięli udział zarówno kombatanci, jak i reprezentanci władz lokalnych, instytucji oraz delegacje szkół. Wzdłuż drogi prowadzącej do pomnika ustawiły się poczty sztandarowe. Po krótkim wstępie Zastępcy Dyrektora Gryfińskiego Domu Kultury Krzysztofa Rudnickiego oraz zarysie historycznym, swoje przemowy wygłosili Burmistrz Miasta i Gminy Gryfino Henryk Piłat, Ksiądz Prałat Bronisław Kozłowski, Wicestarosta Gryfiński Jerzy Miler. Została również poprowadzona modlitwa w intencji żołnierzy walczących na froncie II wojny światowej i ludności cywilnej żyjącej w czasach okupacji.

Istotnym punktem spotkania było uroczyste wręczenie Kombatanckiego Krzyża Pamiątkowego dedykowanego "Zwycięzcom 1945". Odznaczenie zostało ustanowione z okazji 65. rocznicy historycznego zwycięstwa narodów sprzymierzonych, przez naczelną władzę Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych. W Gryfinie wręczał je Wiceprezes tego związku, p.płk. Leon Bodnar. Zostało nadane osobom, które podjęły walkę zbrojną o wyzwolenie Ojczyzny w czasie trwania II Wojny Światowej oraz indywidualnościom działającym w kwestii upowszechniania i utrwalania historii walk wyzwoleńczych. Odebrał je Burmistrz Miasta i Gminy Gryfino oraz piętnastu kombatantów.

Ceremonia zakończyła się złożeniem wieńców pamiątkowych, które z należnymi honorami spoczęły przy pomniku Golgota Wschodu.

 

gryfino.pl, Źródło artykułu: gryfino.pl, Autor zdjęć: gryfino.pl
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
    Kreska
     




    Brak sond
     
    Newsletter
    Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
     
     

    Powiat gryfiński – powiat w województwie zachodniopomorskim ze stolicą w Gryfinie W skład powiatu wchodzą gminy: Gryfino, Cedynia, Chojna, Mieszkowice, Moryń, Trzcińsko – Zdrój, Banie, Stare Czarnowo oraz Widuchowo zajmując powierzchnię 1870 km kw.

    Atrakcje turystyczne stanowią: Cedyński Park Krajobrazowy, Park Krajobrazowy Dolina Dolnej Odry, Krzywy las, Puszcza Bukowska, zabytkowy park krajobrazowo – naturalistyczny „Dolina Miłości”, Ogród Dendrologiczny w Glinnej, Góra Czcibora; jeziora – Morzycko i Wełtyńskie; zabytki – Baszta Prochowa w Baniach, Baszta Prochowa w Mieszkowicach z XIX w., obwarowania miejskie w Chojnie, Brama Bańska wraz z obwarowaniami miejskimi w Gryfinie, Barokowy Pałac w Zielinie, miejskie mury obronne w Moryniu z I połowy XIV w., Zespół obiektów dawnego opactwa cysterskiego w Kołbaczu, obwarowania miejskie w  Trzcińsku Zdroju czy Wieża widokowa w Cedyni.

    Gospodarka powiatu oparta jest na rolnictwie oraz działalności usługowej. Na terenie powiatu działa Elektrownia Dolna Odra.

    Przez powiat przebiegają trzy drogi krajowe nr: 3, 26,31.

     

    Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola