Belka
Środa, 2 Października 2024   imieniny: Sława, Dionizy, Teofil
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

Międzynarodowy Dzień Zwycięstwa, 2013/04/29

Data publikacji: 2013-05-29, Data modyfikacji: 2013-05-29
A A AWydrukDrukuj  
 

 W dniu 8 maja przy pomniku Golgoty Wschodu na Cmentarzu Komunalnym w Gryfinie odbyła się uroczystość związana z uczczeniem „Międzynarodowego Dnia Zwycięstwa”...

W dniu 8 maja przy pomniku Golgoty Wschodu na Cmentarzu Komunalnym w Gryfinie odbyła się uroczystość związana z uczczeniem „Międzynarodowego Dnia Zwycięstwa” z udziałem lokalnych władz, pocztów sztandarowych, delegacji służb mundurowych, kombatantów oraz młodzieży z gryfińskich szkół. Po krótkim zarysie historycznym i modlitwie, w intencji poległych podczas walk w najokrutniejszej wojnie, złożono pamiątkowe wieńce pod pomnikiem.  

Międzynarodowy Dzień Zwycięstwa, obchodzony jest w rocznicę podpisania aktu bezwarunkowej kapitulacji Trzeciej Rzeszy. Druga wojna światowa trwała 6 lat. Uczestniczyły w niej 72 państwa. Działania wojenne prowadzono na terytorium 40 krajów. Do wojska powołano około 110 milionów ludzi, nie licząc uczestników ruchu oporu. Według różnych szacunków, straty w ludziach wyniosły od 40 do 60 milionów: poległych, zamordowanych i zmarłych. Polska straciła ponad 6 milionów obywateli, w tym blisko 700 tysięcy wskutek bezpośrednich działań wojennych. Polskie siły zbrojne uczestniczyły w większości kampanii wojennych i bitew drugiej wojny światowej.

 

Urząd Miasta w Gryfinie, Źródło artykułu: www.gryfino.pl, Autor zdjęć: Urząd Miasta w Gryfinie
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
    Kreska
     




    Brak sond
     
    Newsletter
    Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
     
     

    Powiat gryfiński – powiat w województwie zachodniopomorskim ze stolicą w Gryfinie W skład powiatu wchodzą gminy: Gryfino, Cedynia, Chojna, Mieszkowice, Moryń, Trzcińsko – Zdrój, Banie, Stare Czarnowo oraz Widuchowo zajmując powierzchnię 1870 km kw.

    Atrakcje turystyczne stanowią: Cedyński Park Krajobrazowy, Park Krajobrazowy Dolina Dolnej Odry, Krzywy las, Puszcza Bukowska, zabytkowy park krajobrazowo – naturalistyczny „Dolina Miłości”, Ogród Dendrologiczny w Glinnej, Góra Czcibora; jeziora – Morzycko i Wełtyńskie; zabytki – Baszta Prochowa w Baniach, Baszta Prochowa w Mieszkowicach z XIX w., obwarowania miejskie w Chojnie, Brama Bańska wraz z obwarowaniami miejskimi w Gryfinie, Barokowy Pałac w Zielinie, miejskie mury obronne w Moryniu z I połowy XIV w., Zespół obiektów dawnego opactwa cysterskiego w Kołbaczu, obwarowania miejskie w  Trzcińsku Zdroju czy Wieża widokowa w Cedyni.

    Gospodarka powiatu oparta jest na rolnictwie oraz działalności usługowej. Na terenie powiatu działa Elektrownia Dolna Odra.

    Przez powiat przebiegają trzy drogi krajowe nr: 3, 26,31.

     

    Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola