Belka
Środa, 2 Października 2024   imieniny: Sława, Dionizy, Teofil
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

Standardy nowoczesności spełnione. Biblioteka Publiczna w Gryfinie zaprasza, 2014/01/01

Data publikacji: 2014-01-23, Data modyfikacji: 2014-01-23
A A AWydrukDrukuj  
 

Tym razem udało się tak wykorzystać powierzchnię wypożyczalni i czytelni, że ilość półek w jednym regale zwiększyła się o jeden poziom...


W roku 2012 z usług Biblioteki Publicznej w Gryfinie skorzystało prawie 29 tysięcy osób. Jak na nieco ponad trzydziestotysięczną gminę, to sporo. Wielu czytelników odwiedzających wypożyczalnię i czytelnię dla dorosłych od dawna zgłaszało swoje uwagi dotyczące funkcjonalności tych pomieszczeń.

Niedogodności dostrzegała również dyrekcja biblioteki. Zasadniczym problemem, wynikającym z faktu zajmowania przez bibliotekę zabytkowego budynku byłej diakonii, jest zbyt mała, jak na dzisiejsze potrzeby, jego powierzchnia. Dotychczasowa, nieprawidłowa aranżacja wnętrz była także przyczyną zbyt małej powierzchni komunikacyjnej w wypożyczalni i czytelni dla dorosłych. Mówiąc wprost, wnętrza tych pomieszczeń były niefunkcjonalne. Regały z książkami zajmowały dużą powierzchnię, mając jednocześnie zbyt małą ilość półek na książki. Były to regały starego typu, pamiętające lata osiemdziesiąte ubiegłego stulecia. Ich budowa nie pozwalała na odpowiednie ich ustawienie, regałami zastawiano więc także i powierzchnię okien. Raczej nie mogło być mowy o dostępie do książek przez osoby na wózkach inwalidzkich. Problem należało rozwiązać. Pozostawała kwestia pieniędzy.

 

Na zadanie, które postawiła przed sobą dyrekcja Biblioteki Publicznej, gmina Gryfino mogła przeznaczyć niecałe dziewięćdziesiąt tysięcy złotych. Na realizację projektu należało więc znaleźć dofinansowanie. W czerwcu 2013 roku dyrekcja biblioteki sporządziła i złożyła wniosek o pomoc finansową w ramach Programu Wieloletniego Kultura+. Priorytet „Biblioteka+. Infrastruktura bibliotek.” Wniosek, poprzez Instytut Książki w Krakowie, trafił do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Działanie dyrekcji okazało się skuteczne, wniosek został rozpatrzony pozytywnie i Biblioteka otrzymała ze środków Ministra ponad sto siedemdziesiąt tysięcy złotych.

 

Zaplanowane i zrealizowane przez dyrekcję Biblioteki zadanie było oczywiście kontynuacją dotychczas podejmowanych przedsięwzięć inwestycyjnych, na które również pozyskiwano środki zewnętrzne. Tym razem udało się tak wykorzystać powierzchnię wypożyczalni i czytelni, że ilość półek w jednym regale zwiększyła się o jeden poziom. Pozwala to powiększyć zbiory, co z pewnością przyciągnie nowych czytelników; szacuje się, że ich liczba wzrośnie w najbliższym czasie o co najmniej dwa procent. Co niezwykle istotne, zmiany w obu działach umożliwiają obecnie korzystanie z ich usług także osobom niepełnosprawnym ruchowo, nie wspominając już o zdecydowanej poprawie estetyki pomieszczeń. Na koniec roku 2013 Biblioteka Publiczna w Gryfinie spełnia wszystkie nowoczesne standardy określone w Certyfikacie Biblioteka+. Jest to niewątpliwy sukces dyrekcji i pracowników tej placówki.

 

W zmodernizowanych działach, poza normalną działalnością, przeprowadzane będą lekcje biblioteczne dla młodzieży, spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki, planowane jest założenie Klubu Literackiego dla twórczej gryfińskiej młodzieży, a także Klubu Strategicznych Gier Planszowych. Nowe rozwiązania pozwolą również na ekspozycję prac plastycznych, wystaw fotograficznych, a w czytelni można będzie o wiele sprawniej prowadzić szkolenia komputerowe dla seniorów chcących poznawać tajniki Internetu. Niezwykłym, jak na warunki gryfińskie, będzie instalacja w czytelni stanowiska komputerowego dla niedowidzących i niewidomych – oczywiście również w ramach tego projektu.

              Biblioteka+ jest wieloletnim programem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, zaś za jego przygotowanie i wdrożenie odpowiedzialny jest Instytut Książki. Program ten, to odpowiedź na potrzebę radykalnej poprawy stanu bibliotek publicznych w Polsce. Według jego założeń, głównymi jego beneficjentami są gminne biblioteki publiczne, lecz tak naprawdę, to niewątpliwie na zmianach najwięcej skorzystają czytelnicy.

Biblioteka Publiczna w Gryfinie ma już za sobą realizację nowoczesnej modernizacji. Jest to niemałe osiągnięcie nie tylko w skali województwa, lecz być może i całego kraju. Start w XXI wiek okazał się bardzo udany i z pewnością już niebawem pojawią się owoce tych śmiałych przedsięwzięć.

  
  
  

 

Urząd Miasta w Gryfinie, Źródło artykułu: www.gryfino.pl, Autor zdjęć: Urząd Miasta w Gryfinie
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
    Kreska
     




    Brak sond
     
    Newsletter
    Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
     
     

    Powiat gryfiński – powiat w województwie zachodniopomorskim ze stolicą w Gryfinie W skład powiatu wchodzą gminy: Gryfino, Cedynia, Chojna, Mieszkowice, Moryń, Trzcińsko – Zdrój, Banie, Stare Czarnowo oraz Widuchowo zajmując powierzchnię 1870 km kw.

    Atrakcje turystyczne stanowią: Cedyński Park Krajobrazowy, Park Krajobrazowy Dolina Dolnej Odry, Krzywy las, Puszcza Bukowska, zabytkowy park krajobrazowo – naturalistyczny „Dolina Miłości”, Ogród Dendrologiczny w Glinnej, Góra Czcibora; jeziora – Morzycko i Wełtyńskie; zabytki – Baszta Prochowa w Baniach, Baszta Prochowa w Mieszkowicach z XIX w., obwarowania miejskie w Chojnie, Brama Bańska wraz z obwarowaniami miejskimi w Gryfinie, Barokowy Pałac w Zielinie, miejskie mury obronne w Moryniu z I połowy XIV w., Zespół obiektów dawnego opactwa cysterskiego w Kołbaczu, obwarowania miejskie w  Trzcińsku Zdroju czy Wieża widokowa w Cedyni.

    Gospodarka powiatu oparta jest na rolnictwie oraz działalności usługowej. Na terenie powiatu działa Elektrownia Dolna Odra.

    Przez powiat przebiegają trzy drogi krajowe nr: 3, 26,31.

     

    Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola