Gryfiński Jarmak Wielkanocny pełny był koloru, smaku i klimatu świąt. Uroczystego otwarcia dokonali: Burmistrz Mieczysław Sawaryn, Wiceburmistrz Paweł Nikitiński oraz Wiceburmistrz Tomasz Miler. Mieszkanców powitał Ksiądz Dziekan Stanisław Helak, podkreśląc radość ze spotkania na jarmarku po tak długiej przerwie.
Koła Gospodyń Wiejskich z terenu gminy przygotowały piękne ozdoby, zające, kurki z materiału, pisanki i palmy. Wszystko własnoręcznie zdobione i zrobione. Były pyszne pączki, sery, pasztety. Chlebki, babki, makowce. O wiośnie i zbliżającej Wielkanocy przypominały również rośliny: kiełki, kolorowe bratki i rzeżucha.
Na scenie odbyły się wzruszające występy przyjaciół z Ukrainy. Słowa piosenki "Wszystko będzie dobrze" wybrzmiały wyjątkowo na Placu Księcia Barnima I.
Każdy mógł zasilić nasze puszki pomocowe, kupując smaczne ciasto przygotowane przez ukraińskich przyjaciół, "dziki żur" od Dziki Łosiu lub piękne ozdoby stworzone przez nasze jednostki Dzienny Dom Senior+ w Gryfinie, Środowiskowy Dom Samopomocy w Gryfinie, przedszkola i szkoły. Zbiórka przeznaczona jest na pomoc dla Ukrainy.
Jak zawsze nie zawiodły nasze zespoły ludowe: Gardnianki, Wełtynianki i Borzymianka. Na stoiskach Gryfiński Dom Kultury oraz Słodki Biznes odbywały się warsztaty ozdabiania pierników oraz tworzenia wielkanocnych ozdób.
Wiązanka żywych i suszonych roślin, kwiatów z bibuły, gałązek, bukszpanu, jałowca, przygotowywana zawsze przed Niedzielą Palmową - dekoracyjna palma wielkanocna, bo o niej mowa, to istotny symbol Świąt Wielkiej Nocy. To również piękna tradycja ludowa.
Jak zawsze do naszego gminnego konkursu zgłosiły się koła gospodyń, świetlice, sołectwa, placówki gryfińskie, mieszkańcy. Jak zawsze, zakoczyliście nasze Jury pomysłowością, starannością i wiernością tradycji.
W tym roku wygrała palma ze Starych Brynek. Jednak wybór był naprawdę trudny. Dziękujemy i gratulujemy wszystkim!
![]() |
Powiat gryfiński – powiat w województwie zachodniopomorskim ze stolicą w Gryfinie W skład powiatu wchodzą gminy: Gryfino, Cedynia, Chojna, Mieszkowice, Moryń, Trzcińsko – Zdrój, Banie, Stare Czarnowo oraz Widuchowo zajmując powierzchnię 1870 km kw. |
Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola